Podľahla naša vláda lobingu?

Autor: Janka Šípošová | 15.1.2015 o 13:50 | Karma článku: 7,03 | Prečítané:  1189x

Dnes som si prečítala tento článok s kritickými vyjadreniami  aktivistky a opäť mám raz celkom odlišný názor: http://www.sme.sk/c/7584396/nasilie-na-zenach-vlada-neriesi-podlahla-lobingu-tvrdia-aktivistky.html?ref=trz

Podľa niektorých aktivistiek vraj vláda nechce riešiť problematiku obetí násilia na ženách a domáceho násilia. Podľa mňa je kritizované rozhodnutie vlády naopak dobrou správou o tom, že (dúfam, že nielen dočasne) vyhral zdravý rozum.

Mne naozaj nikto nemôže povedať, že neviem, čo je násilie na ženách. Pomoc obetiam násilia (organizácia, ktorú som založila) pomáha obetiam násilia od roku 1997 a ženské obete tvoria ¾ všetkých (dodnes už viac ako 20 tisíc) prípadov, v ktorých sme pomáhali právne, psychologicky a prakticky.

V posledných troch rokoch som sa spolu s podpredsedníčkou NR SR Erikou Jurinovou veľmi snažila, aby sme predovšetkým vybudovali legislatívne a ďalšie predpoklady pre pomoc všetkým obetiam. Sama sa čudujem, že sme nerezignovali po konfrontáciách s nezáujmom, odporom a neochotou k takémuto podľa mňa bazálnemu prístupu k problematike obetí a fenoménu násilia.

Vyčleňovanie špecifických skupín obetí ako takých, ktoré si zasluhujú prednostnú a osobitnú pozornosť je nielen nespravodlivé voči ostatným obetiam (vrážd, prepadnutí, lúpeží, podvodov, hromadných katastrof a terorizmu - žiaľ už aj to sa nás týka viac, ako sme si mysleli), ale škodí a prekáža aj snahám o pomoc ženám ako obetiam násilia práve preto, že nemáme vytvorené základné podmienky a východiská.

Osobitne k Istanbulskému dohovoru: v súčasnosti tento dokument predstavuje skôr prekážku pre pozitívny vývin situácie, konštruktívnu spoluprácu a zlepšenie pomoci obetiam. Je to totiž predovšetkým dokument skôr deklaratívny a politický, kontroverzný, vytvorený na mieru pre iné kultúry (naozaj nemožno porovnávať násilie páchané na ženách napríklad v Indii a u nás)  a už je podľa mojej mienky aj „po sezóne“.

Mali by sme „chytiť dych“ a dobehnúť Európsku úniu predovšetkým v oblasti legislatívnej a nadväzne v zabezpečení relevantných služieb pre obete (násilia všeobecne a špecifických skupín zvlášť).

Od 11. januára 2015 majú obete zaručenú vyššiu ochranu v celej Európskej únii. Nové pravidlá znamenajú, že súdne zákazy, ochranné príkazy a obmedzujúce príkazy vydané v jednom členskom štáte, možno teraz rýchlo a ľahko uznať v celej EÚ prostredníctvom jednoduchého osvedčenia. Zaručuje to nariadenie o vzájomnom uznávaní ochranných opatrení v občianskych veciach a smernica o európskom ochrannom príkaze. Práva obetí násilia budú odteraz garantované aj mimo ich vlastného štátu, a to bez ohľadu na to, kde v Európe sa nachádzajú. Tieto opatrenia však slovenským občanom a občiankam nepomôžu, ak sa v prvom rade nezmenia podmienky v Slovenskej republike – v prvom rade v justícii a službách pre obete. Toto je teraz priorita. Pripravovaný zákon o obetiach, by to mal rešpektovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

EKONOMIKA

Daniari pripravili na Remetu trestné oznámenie, na políciu neodišlo

Firma buduje tunel za 410 miliónov eur.

ŠPORT

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Pár hodín po maturite

Podmaníková vraj favoritku rozplakala.


Už ste čítali?