Podľahla naša vláda lobingu?

Autor: Janka Šípošová | 15.1.2015 o 13:50 | Karma článku: 7,03 | Prečítané:  1193x

Dnes som si prečítala tento článok s kritickými vyjadreniami  aktivistky a opäť mám raz celkom odlišný názor: http://www.sme.sk/c/7584396/nasilie-na-zenach-vlada-neriesi-podlahla-lobingu-tvrdia-aktivistky.html?ref=trz

Podľa niektorých aktivistiek vraj vláda nechce riešiť problematiku obetí násilia na ženách a domáceho násilia. Podľa mňa je kritizované rozhodnutie vlády naopak dobrou správou o tom, že (dúfam, že nielen dočasne) vyhral zdravý rozum.

Mne naozaj nikto nemôže povedať, že neviem, čo je násilie na ženách. Pomoc obetiam násilia (organizácia, ktorú som založila) pomáha obetiam násilia od roku 1997 a ženské obete tvoria ¾ všetkých (dodnes už viac ako 20 tisíc) prípadov, v ktorých sme pomáhali právne, psychologicky a prakticky.

V posledných troch rokoch som sa spolu s podpredsedníčkou NR SR Erikou Jurinovou veľmi snažila, aby sme predovšetkým vybudovali legislatívne a ďalšie predpoklady pre pomoc všetkým obetiam. Sama sa čudujem, že sme nerezignovali po konfrontáciách s nezáujmom, odporom a neochotou k takémuto podľa mňa bazálnemu prístupu k problematike obetí a fenoménu násilia.

Vyčleňovanie špecifických skupín obetí ako takých, ktoré si zasluhujú prednostnú a osobitnú pozornosť je nielen nespravodlivé voči ostatným obetiam (vrážd, prepadnutí, lúpeží, podvodov, hromadných katastrof a terorizmu - žiaľ už aj to sa nás týka viac, ako sme si mysleli), ale škodí a prekáža aj snahám o pomoc ženám ako obetiam násilia práve preto, že nemáme vytvorené základné podmienky a východiská.

Osobitne k Istanbulskému dohovoru: v súčasnosti tento dokument predstavuje skôr prekážku pre pozitívny vývin situácie, konštruktívnu spoluprácu a zlepšenie pomoci obetiam. Je to totiž predovšetkým dokument skôr deklaratívny a politický, kontroverzný, vytvorený na mieru pre iné kultúry (naozaj nemožno porovnávať násilie páchané na ženách napríklad v Indii a u nás)  a už je podľa mojej mienky aj „po sezóne“.

Mali by sme „chytiť dych“ a dobehnúť Európsku úniu predovšetkým v oblasti legislatívnej a nadväzne v zabezpečení relevantných služieb pre obete (násilia všeobecne a špecifických skupín zvlášť).

Od 11. januára 2015 majú obete zaručenú vyššiu ochranu v celej Európskej únii. Nové pravidlá znamenajú, že súdne zákazy, ochranné príkazy a obmedzujúce príkazy vydané v jednom členskom štáte, možno teraz rýchlo a ľahko uznať v celej EÚ prostredníctvom jednoduchého osvedčenia. Zaručuje to nariadenie o vzájomnom uznávaní ochranných opatrení v občianskych veciach a smernica o európskom ochrannom príkaze. Práva obetí násilia budú odteraz garantované aj mimo ich vlastného štátu, a to bez ohľadu na to, kde v Európe sa nachádzajú. Tieto opatrenia však slovenským občanom a občiankam nepomôžu, ak sa v prvom rade nezmenia podmienky v Slovenskej republike – v prvom rade v justícii a službách pre obete. Toto je teraz priorita. Pripravovaný zákon o obetiach, by to mal rešpektovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?